Економічний ефект «соєвих правок»: нове дослідження аналітиків EasyBusiness

Український аналітичний центр «EasyBusiness» опублікував результати дослідження «Аналіз впливу« соєвих правок »на економіку України», присвяченого оцінці наслідків змін порядку оподаткування експорту соєвих і ріпакового олійних культур.

Як відзначають автори дослідження, незважаючи на наявність істотного потенціалу з переробки сої, до прийняття «правок» Україна його майже не використовувала: 58% вирощених бобів експортувалося за кордон в непереробленому вигляді. При цьому, переробні потужності країни були зайняті всього на 20%. Отже, головною метою впровадження «соєвих правок» було прагнення держави стимулювати переробку та експорт продукції з більш високою доданою вартістю.

«Дане дослідження показало, що так звані« соєві правки »позитивно вплинули на обсяги переробки культури, збільшивши цей показник на 30%. В результаті введення правок, експорт продуктів переробки шроту і олії зріс на 272 і 75 тис. Тонн відповідно », - йдеться в аналітичному документі EasyBusiness.
«Dane doslidzhennya pokazalo,


Дослідниками також було проаналізовано вплив «соєвих правок» на бюджет України в 2018/2019 маркетинговому році. Так, відповідні зміни до Податкового кодексу України допомогли державі заощадити $ 144 млн бюджетних коштів за рахунок невідшкодування ПДВ з експорту соєвих бобів.

«Впровадження соєвих правок мало досить істотний вплив на відшкодування ПДВ. Це пояснюється як за рахунок невідшкодування ПДВ частині експортерів, так і за рахунок зменшення обсягів експорту бобів », - зазначили автори дослідження.

Шкода тільки, що в дослідженні не було сказано ні слова про закупівельні ціни на сою. Адже тоді б стало очевидно, що вся вигода для бюджету і для економіки країни в цілому була досягнута за рахунок сільгоспвиробників.

Всі новини